Przygotowane przez 11:15 am Teneryfa • Jeden komentarz

4 najpiękniejsze baseny naturalne na Teneryfie – Zdjęcia, dojazd

Planując podróż na Teneryfę, nie można pominąć wizyty obszarów obejmujących naturalne baseny. Stanowią one jedną z wizytówek hiszpańskiej wyspy i mogą zapewnić niezapomnianą atrakcję całego wyjazdu. W tym artykule zostanie opisane między innymi to, jak powstały te niezwykłe zjawiska przyrodnicze oraz na które z nich warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. 

Jak powstały naturalne baseny na Teneryfie?

Potoczna nazwa naturalnych basenów to charcos. Powstały one za sprawą obecnych w pobliżu wulkanów. Lawa, która w wyniku erupcji spłynęła na dany teren, po zastygnięciu ukształtowała się w kształt właśnie basenów. Zagłębienia wypełniły się wodą z Oceanu Atlantyckiego.

Oczywiście z racji naturalnego wyrzeźbienia terenu nie są one idealnie równe czy symetryczne. Bez wątpienia dodaje to jedynie uroku i świadczy o niepowtarzalności każdego z tych basenów, różniących się od siebie rozmiarami i kształtami. 

Czytaj więcej: Wąwóz Masca bilety i rezerwacja musisz to wiedzieć

Charco de la Laja – San Juan de la Rambla

Znajdujący się na wybrzeżu San Juan de la Ramba Charco de La Laja to jeden z basenów, do którego z łatwością można się dostać, spacerując ścieżką biegnącą wzdłuż wybrzeża. Dno basenu porośnięte mchem i roślinnością wodną jest widoczne dzięki krystalicznie czystej wodzie. Warto zaznaczyć, że La Laya to jeden okrągły zbiornik otoczony wysokimi i ciemnymi skalnymi ścianami.

Warto wiedzieć: Jeziora Plitwickie: Chorwacji cud natury – przewodnik

Nie należy do największych, ani do najgłębszych z basenów, dlatego nie wymaga specjalnych umiejętności obcowania z wodą. Każdy może się cieszyć relaksem wśród natury.

Charco del Tancón – „Niebieska jaskinia”

Charco del Tancón to bezapelacyjnie jeden z bardziej niezwykłych basenów na Teneryfie. Jego cechą charakterystyczną jest błękitna jaskinia, którą można przepłynąć po wskoczeniu do wody. Istnieją dwie drogi prowadzące do tego miejsca. Jedna prowadzi do głównego wejścia do wody, natomiast druga umożliwia zobaczenie jaskini z dolnej perspektywy. Warto zaznaczyć, że Charco del Tancón jest miejscem uważanym za dość niebezpieczne i wymaga od odwiedzających posiadania dużej dozy rozsądku. Warunki potrafią się bardzo szybko zmienić i choć przy spokojnych wodach basen wygląda na łagody i niegroźny, to przy większym przypływie jaskinia momentalnie wypełnia się wodą, co może już stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Czytaj dalej: Playa de Benijo i Górski Szlak: Odkryj Nieznane Oblicze Teneryfy

Dla osób niepewnych swoich umiejętności pływackich lub po prostu nie chcących ryzykować istnieje możliwość zrelaksowania się w dużo spokojniejszych warunkach. Nieopodal znajduje się kompleks kilku basenów naturalnych, do których zejście jest łagodne i bezpieczne. Można tam spokojnie spędzić nawet kilka godzin, nie martwiąc się o ewentualne przeszkody atmosferyczne. Słynne Charco del Tancón warto odwiedzić przynajmniej na moment, ponieważ robi ogromne wrażenie wizualne, natomiast bezpieczniejsze baseny warto wybrać jako miejsce do nurkowania, pływania i odprężenia. 

Charco del Sauzal

Do tego kompleksu basenów nie jest łatwo trafić. Zdecydowanie jednak warto się postarać, ponieważ wybrzeże o cudownej zielono-turkusowej wodzie z wieloma różnorodnymi charcos z pewnością zrobi na duże wrażenie. O co zatem chodzi z tym dojazdem? Tuż za wjazdem w wąską drogę, do której prowadzi GPS, można ujrzeć znak zakazu.

Wiele osób wycofuje się i rezygnuje z dalszej podróży, tymczasem uważnie się przyglądając, widać napis ogłaszający, że zakaz obowiązuje jedynie w godzinach między 22 a 8 rano. Oznacza to, że w dzień można śmiało jechać tą drogą aż do dotarcia do parkingu. Po zejściu w dół schodami widać już widok na charakterystycznie wyrzeźbione czarne skały na tle oceanu.

Więcej informacji: Surfing w Polsce gdzie można się nauczyć?

Po drodze mija się wiele interesujących charcos. Są zupełnie bezpieczne i nie trzeba obawiać się korzystania z ich uroków.  Najpiękniejszy basen czeka jednak na końcu ścieżki. El Sauzal to turkusowa tafla wody zwieńczona gigantyczną jaskinią pod wysokim, kilkunastometrowym klifem. Woda w tym miejscu jest już bardzo głęboka, ale mniej wprawionym turystom pomagają barierki zainstalowane przy wejściu i wyjściu. 

Charco de los Mujeres

Północna część Teneryfy może się poszczycić obecnością pola golfowego, plantacji bananów oraz Buenavista del Norte – dwóch połączonych ze sobą basenów i bardzo interesująco uformowanych skał. Wysokie góry otaczające kąpielisko budują klimat i nadają wyjątkowego charakteru temu miejscu, które jest zachowane w najczystszej postaci, bez ingerencji człowieka. Poziom trudności nie jest wysoki, można zatem spokojnie korzystać z wody, nie obawiając się niespodziewanych zapadek w dnie. Maksymalna głębokość to około 150 cm. Dno porośnięte jest glonami i zapewnia miękkie podłoże, co jest rzadkością w przypadku naturalnych basenów, które zazwyczaj charakteryzują się szorstkim i kamienistym. 

Zobacz również: Trasa R10 Mierzeja Wiślana – ścieżka rowerowa wzdłuż Bałtyku

Teneryfa jako największa i najsłynniejsza wyspa Hiszpanii każdego roku przyciąga masy turystów z całego świata. Korzystając z jej uroków, atrakcji naturalnych, kulturalnych oraz sportowych, warto wybrać się na któryś z basenów naturalnych.

Klimat panujący na Teneryfie sprzyja odwiedzaniu tego miejsca niemal przez cały rok, dlatego nie trzeba się obawiać tłumu w czasie krótkiego okresu szczytu sezonu, tak jak dzieje się w niektórych miejscach. Charcos będą wspaniałym miejscem wypoczynku dla całej rodziny, a wspomnienia z takiego wyjazdu pozostaną w pamięci na długie lata!

Wskazówki:

  • Bezpieczeństwo: Zawsze sprawdzaj warunki morskie przed kąpielą w basenach naturalnych. Fale i prądy morskie mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w bardziej otwartych lokalizacjach.
  • Pogoda: Pamiętaj, że pogoda na Teneryfie może się różnić w zależności od części wyspy. Sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem.
  • Wyposażenie: Niektóre baseny naturalne nie mają zaplecza turystycznego, więc warto zabrać ze sobą ręczniki, napoje i przekąski.
  • Ochrona przed słońcem: Używaj kremu z filtrem słonecznym, nawet jeśli jest pochmurno, ponieważ promienie UV mogą być silne.
  • Dojazd: Niektóre baseny mogą być trudno dostępne, więc sprawdź opcje dojazdu i dostępność parkingów przed wyruszeniem.
  • Czas odwiedzin: Unikaj tłumów, planując wizytę wcześnie rano lub w ciągu tygodnia.
Visited 323 times, 2 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij