Baszta rybacka-zdjecia

Przygotowane przez 1:14 pm Węgry

Baszta rybacka w Budapeszcie – widoki zapierające dech w piersi

Budapeszt to przepiękne miasto, które zachwyca pod wieloma względami. Przede wszystkim jest stolicą Węgier, a więc już z racji tego zasługuje na zobaczenie. Budapeszt zachwyci każdego, a liczne atrakcje spowodują, że jedna wizyta nie wystarczy, by wejść wszędzie, co zapiera dech w piersi. Na pewno jednym z ważnych punktów jest Baszta Rybacka, z której rozpościerają się fantastyczne widoki. 

Kilka faktów historycznych związanych z Basztą Rybacką

Przede wszystkim Baszta Rybacka jest częścią Zamku Królewskiego i znajduje się ona po prawej stronie Dunaju. Należy udać się do dzielnicy Buda, choć z góry można podziwiać także drugą część miasta, a więc też Peszt. Jej historia nie jest długa, bo powstała ona na przełomie XIX i XX wieku, choć na murach zamku, który znajdował się w tym miejscu dużo wcześniej.

Do użytku została oddana w 1905 roku. Nazwę swoją zawdzięcza Miastu Rybackiemu, które znajdowało się w okresie średniowiecza pod zamkiem. W miejscu baszty znajdował się plac targowy, na który rybacy przynosili swoje zdobycze. Było to też miejsce obrony przed nieprzyjacielem, gdzie cechy rybackie stawiały opór wrogim siłom. Baszta Rybacka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Niesamowite widoki z Baszty Rybackiej

Baszta Rybacka przede wszystkim jest punktem widokowym, ale sama w sobie stanowi niezwykłą atrakcję ze względu na architekturę. Można ją już z daleka wypatrzeć, gdyż króluje pośród innych zabudowań i przede wszystkim zachwyca pięknem. Wiele osób porównuje ją do baszt z bajek i w sumie jest to bardzo trafne porównanie. Jest ona wybudowana w stylu neoromańskim, a białe mury sprawiają, że o każdej porze dnia wygląda zupełnie inaczej. Wchodząc na górę, można podziwiać fantastyczną panoramę. Widać piękny Dunaj, Wyspę Małgorzaty, a także olbrzymi parlament oraz Wzgórze Gellerta.

Czytaj więcej: Łaźnie w Budapeszcie Gellerta, Szechenyi – czy warto odwiedzić?

Wieża posiada dwa tarasy widokowe, z czego jeden jest otwarty przez 24 godziny na dobę, a drugi jedynie w określonych godzinach. Dodatkowo są też inne tarasy i balkony, na które można bez problemu wejść za darmo. Najwyższy taras jest płatny, ale za to oferuje najlepsze widoki, a że cena nie jest wygórowana, to warto zapłacić. Osoby, które mają Budapest Card, mogą liczyć na zniżki, jak również studenci. 

Baszta Rybacka i II wojna światowa

Niestety Baszta Rybacka nie została oszczędzona podczas II wojny światowej i uległa zniszczeniu. Na szczęście władze miasta postanowiły ją odbudować ze względu na atrakcję, którą stanowiła przed tym wydarzeniem. Choć prace nie należały do najłatwiejszych, to jednak udało się przywrócić jej dawny blask. Pierwsza część została odrestaurowana już w 1953 roku. Niestety nie tylko II wojna była problemem, bo także kolejne lata stanowiły dla baszty trudny czas. Szkody powstawały z powodu sadzy i siarki, które zanieczyszczały mury całej budowli, a miało to miejsce w latach siedemdziesiątych. Koszty odbudowy były bardzo wysokie, a czas renowacji cały czas się przeciągał. Prace zostały na dobre ukończone dopiero w 2003 roku.

Warto wiedzieć: Szybenik miasto, które warto odwiedzić w Chorwacji

Głowna fasada baszty wznosi się na wysokość aż 140 metrów i jest ona widoczna z brzegu Dunaju. Tuż za budowlą znajduje się pomnik świętego Stefana, który jest założycielem Węgier. Kamienne wieże natomiast symbolizują przywódców węgierskich. Jest ich siedem. Baszta składa się z wielu zakamarków, schodów, wieź i rzeźb, które stanowią o jej atrakcyjności. Dodatkowo jest też oświetlona, co powoduje, że po zmroku stanowi fantastyczny widok. 

Baszta Rybacka i kościół św. Macieja

Obok baszty można zobaczyć piękny kościół św. Macieja. Jest to budowla odbudowana po zniszczeniach, jakich dokonali Turcy w czasie okupacji. Wzniesiony został w XIII wieku, po czym tureccy najeźdźcy zamienili go na meczet, a obecny budynek powstał u zmierzchu XIX wieku. W tym czasie był koronowany ostatni król Węgier Karol IV Habsburg. Podczas II wojny światowej kościół był użytkowany przez Niemców jako kuchnia, a następnie Armia Czerwona wykorzystała to miejsce jako stajnię oraz latrynę.

Zniszczenia wojenne były mocno widoczne, ale na szczęście znalazły się pieniądze na odbudowę tego wspaniałego zabytku. Prace remontowe odbywały się w latach 60. i 70. Oficjalna nazwa tego kościoła to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jest on jednym z ważniejszych kościołów znajdujących się w stolicy Węgier. 

Budapeszt – piękne miasto i liczne atrakcje 

Baszta Rybacka jest jedną z atrakcji, które należy odwiedzić. Wstęp nie jest drogi, a w przeliczeniu na złotówki wychodzi około 10 złotych. Kościół św. Macieja też jest płatny, ale warto uiścić opłatę, by można było podziwiać wnętrza. Przyjeżdżając do Budapesztu z zamiarem zobaczenia baszty, warto też od razu wpisać na listę Zamek Królewski, który znajduje się nieopodal.

Zobacz również: Blue Grotto Malta Zwiedzanie – punkt widokowy i wycieczka łódką

Również na uwagę zasługuje Wzgórze Gellerta. Wszystko to można zwiedzić w ciągu jednego dnia, a przy okazji zobaczyć, jak toczy się życie na ulicach miasta. Liczne kawiarenki, w tym także kawiarnia na tarasie baszty czy restauracje zachęcają zapachami do wejścia. Budapeszt to miejsce, które zachwyca i na pewno wiele osób się zakocha i będzie wracać w to miejsce wiele razy. 

Oto kilka cech, które czynią ją wyjątkową:

  1. Zachwycająca architektura: Baszta Rybacka, zbudowana w stylu neoromańskim na początku XX wieku, wyróżnia się swoimi charakterystycznymi wieżyczkami i balkonami. Jej projekt jest inspirowany średniowiecznymi zamkami i stanowi wspaniały przykład romantycznej architektury.
  2. Niesamowite widoki: Z tarasów widokowych Baszty Rybackiej rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki na Dunaj, Parlament, Wyspę Małgorzaty, a także na inne części miasta. Jest to idealne miejsce do robienia zdjęć i podziwiania panoramy Budapesztu.
  3. Bogata historia: Baszta stoi na miejscu, które od dawna miało strategiczne znaczenie dla miasta. W przeszłości miejsce to było częścią murów obronnych Budy.
  4. Lokalizacja w dzielnicy zamkowej: Baszta znajduje się w historycznej dzielnicy zamkowej Budapesztu, która sama w sobie jest atrakcją, oferując wiele zabytków, w tym Królewski Pałac i Kościół Macieja.
  5. Atmosfera i otoczenie: Okolica Baszty Rybackiej jest pełna urokliwych uliczek, kawiarni i sklepów, co dodaje do wizyty dodatkowego uroku.
  6. Dostępność: Baszta Rybacka jest łatwo dostępna zarówno pieszo, jak i za pomocą komunikacji miejskiej. Warto odwiedzić ją zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona.
Visited 72 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij