Laznie-Budapeszt

Przygotowane przez 10:49 am Węgry

Łaźnie w Budapeszcie Gellerta, Szechenyi – czy warto odwiedzić?

Budapeszt to pięknie miasto, które znane jest z łaźni termalnych. Zlokalizowane są one po obu stronach Dunaju i już same budynki budzą zachwyt. Można z łatwością do nich dojechać, bo jest to oczywiście jedno z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów, jak i samych mieszkańców. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić te wyjątkowe miejsca w stolicy Węgier.

Jakie łaźnie termalne są zlokalizowane na terenie Budapesztu?

Budapeszt słynie z wód leczniczych, a więc także łaźnie termalne są obecne na terenie miasta. Jest kilka obiektów, które można odwiedzić, a oferta jest dość różnorodna, a więc każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce czy moment na odpoczynek i relaks. Większość z nich jest otwarta od wczesnych godzin porannych do około 20, ale warto oczywiście sprawdzić przed planowaną wizytą, czy na pewno godziny się nie zmieniły. Wśród najpopularniejszych miejsc możemy wyróżnić:

  • łaźnie Szechenyi,
  • łaźnie Gellerta,
  • łaźnie Rudas,
  • łaźnie Lucacs.

Łaźnie Szecheney

Jednymi z bardziej znanymi łaźniami, a jednocześnie największymi są łaźnie Szecheney. W kompleksie znajduje się aż 21 basenów, a w sobotę można się pobawić, bo organizowane są na miejscu nocne imprezy. Ceny w ciągu tygodnia są niższe niż w weekendy, choć różnica nie jest duża. 

Czytaj więcej: Wioska rybacka Marsaxlokk, okolice, atrakcje, plaża

Łaźnie Gellerta

Ten obiekt jest istnym dziełem sztuki, a został on wybudowany w 1918 roku. Niestety w czasie wojny zostało wszystko zniszczone, ale na szczęście przywrócono dawny blask budynkowi, choć nastąpiło to dopiero w roku 2008. Do roku 2013 oddzielnie mogły z basenów korzystać kobiety i mężczyźni, na szczęście już ta zasada nie obowiązuje. Na pewno każdego zachwyci rozsuwany szklany dach. Na odwiedzających czekają w środku 4 baseny termalne, 2 zanurzeniowe. Obiekt ma też wydzieloną sekcję basenową z jednym dużym basenem i mniejszym termalnym. Na zewnątrz jest również basen ze sztucznymi falami i jeden termalny. 

Więcej informacji: Budva – kurort w Czarnogórze, który warto odwiedzić

Łaźnie Rudas

Choć nie są to bardzo popularne łaźnie, to warto je zobaczyć ze względu na basen, który znajduje się na dachu. Jest on umiejscowiony pod przeszkloną kopułą, co szczególnie pięknie wygląda w nocy. Łaźnia ta ze względu na ten basen jest otwarta w piątki i soboty od godziny 22 do 4 rano. Z racji tego, że obiekt nie jest duży, to także ceny wstępu są niższe w porównaniu do dwóch poprzednich łaźni. 

Łaźnie Lucacs

Ten obiekt należy do najtańszych z wyżej wymienionych, co nie oznacza, że nie oferuje ciekawej rozrywki. Łaźnie są jednymi z najstarszych w Budapeszcie i znajdują się w pobliżu Mostu Małgorzaty. Oprócz basenów termalnych jest też sauna i basen do pływania. Można skorzystać też z masażu, solarium, a także przyjść na zajęcia fitness. 

Dlaczego warto skorzystać z łaźni, będąc w Budapeszcie?

Wyjeżdżając w celach turystycznych do Budapesztu, należy oznaczyć sobie parę atrakcji, które są obowiązkowe do odwiedzenia. Na tej liście nie może zabraknąć oczywiście łaźni, które są słynne nie tylko na Węgrzech, ale i w całej Europie. Wody termalne mają lecznicze właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie i cały organizm. Po takiej kąpieli człowiek jest zrelaksowany i zapomina o wszystkich problemach dnia codziennego. Można skorzystać z kąpieli w basenach termalnych, leczniczych sesji w wodach mineralnych lub zabiegów hydroterapeutycznych.

Zobacz również: Jeziora Plitwickie: Chorwacji cud natury – przewodnik

Oczywiście, tak jak już zostało wyżej wspomniane, są też dostępne baseny do pływania, sauny, solaria czy masaże, a więc cały pakiet SPA dla szukających odprężenia. Ponadto łaźnie są zlokalizowane w niesamowitych budynkach, które zachwycają i zapierają dech w piersi.

Łaźnie Szechenyi zostały wybudowane w stylu neobarokowym, a Gellerta w Art Nouveau. Każdy z tych budynków ma swoją historię, którą trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy. Będąc w łaźniach Rudas, można poczuć się jak w dawnej Turcji. W każdym miejscu jest niesamowity klimat, który zrobi wrażenie na odwiedzających.

Dlaczego na terenie Budapesztu jest tak wiele łaźni termalnych?

Łaźnie termalne są zlokalizowane w konkretnych miejscach, a mianowicie tam, gdzie znajdują się lecznicze wody. W Budapeszcie takich miejsc jest sporo, a wykorzystywane były one w celach leczniczych już w czasach rzymskich. Większości pewnie jednak łaźnie kojarzą się z tureckim wynalazkiem i to właśnie na przełomie XV wieku nastąpił ich rozkwit.

W tamtych czasach Budapeszt był odwiedzany przez ludność z całej Europy oraz z Imperium Osmańskiego, która przybywała licznie do łaźni w celu uleczenia różnych schorzeń. Przełom wieku XIX i XX był czasem, gdy powstawały ekskluzywne obiekty, czego efekty są widoczne po dziś dzień. Na terenie miasta znajduje się ponad 130 ujęć wód termalnych, które są oficjalnie zarejestrowane. 

Warto wiedzieć: Zamek w Stobnicy – Ile kosztuje bilet? Zwiedzanie czy warto?

Budapeszt – miasto wód termalnych i licznych atrakcji

Rozkwit łaźni nastąpił za panowania Turków na tych terenach, co jest widoczne po niektórych obiektach zachowanych do dnia dzisiejszego. Jako jedne z nowocześniejszych łaźni, a jednocześnie najbardziej rozsławionych stanowiły i stanowią atrakcję, która znajduje się na liście obowiązkowych atrakcji miasta. Ciekawostką jest, że łaźnie Gellerta były pierwszym obiektem na świecie, w którym była sztuczna fala. Każda z łaźni ma swój klimat i każdą z nich warto odwiedzić. Na pewno będą to niezapomniane chwile. 

Oto kilka powodów, dla których warto je odwiedzić:

  1. Historyczne znaczenie: Łaźnie te są częścią bogatej historii i kultury Węgier. Łaźnie Gellért, otwarte w 1918 roku, i Széchenyi, otwarte w 1913 roku, są uważane za jedne z najpiękniejszych łaźni termalnych na świecie.
  2. Lecznicze właściwości wód: Wody termalne, z których korzystają oba te obiekty, są znane ze swoich leczniczych właściwości, szczególnie przy dolegliwościach takich jak bóle stawów i mięśni.
  3. Architektura i design: Architektura obu łaźni jest imponująca. Łaźnie Gellért są znane z secesyjnego stylu i wyrafinowanych wnętrz, podczas gdy Széchenyi zachwyca neobarokowym stylem i rozległymi basenami na świeżym powietrzu.
  4. Relaks i odprężenie: Oferują szeroką gamę usług, w tym sauny, masaże i różne rodzaje kąpieli, co sprawia, że są idealnym miejscem na relaks i odprężenie.
  5. Doświadczenie kulturowe: Odwiedzenie tych łaźni to nie tylko okazja do relaksu, ale również do doświadczenia unikalnej części węgierskiej kultury i tradycji.

Warto zaznaczyć, że wizyta w tych łaźniach może być droższa niż w innych miejscach, a także mogą być tam tłumy, szczególnie w sezonie turystycznym. Jednakże, dla wielu osób doświadczenie to jest warte swojej ceny i jest niezapomnianą częścią wizyty w Budapeszcie.

Visited 151 times, 4 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij