Przygotowane przez 8:27 am Czarnogóra

Budva – kurort w Czarnogórze, który warto odwiedzić

Budva to miejscowość znajdująca się w Czarnogórze, która zachwyca pięknem i przyciąga turystów z całego świata. Wąskie uliczki, atrakcyjne położenie i możliwość zabawy do białego rana z pewnością przypadną do gustu wszystkim, którzy pragną wypocząć w urokliwym, a jednocześnie rozrywkowym kurorcie.

Kilka słów o historii Budvy

Początki miasta sięgają V wieku p.n.e. Przez 300 lat rządzili Budvą Grecy, a następnie Rzymianie. Po nich władzę przejęli Słowianie, Wenecjanie i Austriacy, co widać na każdym kroku w tym miejscu. Założycielem miasta był Kadmo, który założył także Teby. 

Co warto zobaczyć w Budvie?

Jedną z głównych atrakcji jest wyspa Sveti Nikola, często nazywana przez miejscowych ‘Hawaii’, z pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą​​. Nieco na południe od Budvy znajduje się malownicza wyspa Sveti Stefan, dawna wioska rybacka, obecnie luksusowe zakwaterowanie, które można podziwiać z drogi do lub z Baru​​.

Budva znana jest również z licznych kościołów i bujnego życia turystycznego, które rozprzestrzeniło się poza murami obronnymi miasta, z luksusowymi jachtami, nowymi budynkami i restauracjami​​. Cytadela w Budvie jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych i kulturalnych w Czarnogórze​​. Do innych atrakcji należą plaże z krystalicznie czystą wodą oraz wyspa kurortowa Sveti Stefan​​.

Różnorodność kulturowa widoczna jest na każdym kroku w tym przepięknym miejscu. Nie tylko piękne plaże i liczne miejsca rozrywkowe zachęcają do odwiedzenia tego kurortu i Czarnogóry, ale też zabytki.

Czytaj więcej: Zamek w Stobnicy – Ile kosztuje bilet? Zwiedzanie czy warto?

Na uwagę zasługuje Stare Miasto, a niespełna kilka kilometrów od centrum znajduje się prywatna wyspa Świętego Stefana, która jest odwiedzana przez znane osobistości z całego świata. Jest też wyspa Sveti Nikola, na której można zobaczyć jelenie, sarny, ptaki i rzadkie gatunki kwiatów. W samej Budvie jest mnóstwo luksusowych hoteli i restauracji oraz popularnych klubów, takich jak Top Hill, Sparta czy Hacjenda. 

Czytaj więcej: Kotor: Tajemnice Najpiękniejszego Miasta Czarnogóry

Jakie atrakcje czekają na turystów w Budvie?

W Czarnogórze znajduje się jeden aquapark i jest on umiejscowiony w Budvie. Można zatem wybrać się, by poszaleć na basenie i zjeżdżalniach. Oczywiście na uwagę zasługują wspaniałe plaże, których jest prawie 20. Z racji tego, że klimat jest śródziemnomorski, to zimy są dość łagodne, a lata gorące i suche.

Warto wiedzieć: Wąwóz Masca bilety i rezerwacja musisz to wiedzieć

Jedną z popularniejszych plaż jest Mogren, która wyróżniona została niebieską flagą świadczącą o wysokich standardach środowiskowych i czystych wodach. Plaża Jaz jest kamienista, ale zaraz po wejściu do wody można poczuć piasek pod stopami. Jest to raj dla miłośników przyrody.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Budvy?

Miasto nie jest duże, ale w sezonie jest tam mnóstwo turystów z całego świata. Jest to idealne miejsce dla osób, które nie szukają ciszy i spokoju, a wręcz przeciwnie. Nie ma tam komunikacji miejskiej, a więc turyści korzystają z taksówek lub z wypożyczalni samochodów. Można też poruszać się rowerem lub pieszo, co jest wskazane, bo wąskie uliczki często są zakorkowane. 

Czytaj dalej: Plaża San Blas Beach na GOZO – wskazówki jak dojechać

Najlepszy czas na odwiedzenie Budvy to wiosna i jesień, a więc miesiące pozasezonowe. Wówczas turystów jest mniej, ale nadal można skorzystać z uroków tej cudownej miejscowości. 

Nie ma problemu z noclegami, a do wyboru są hotele 5-gwiazdkowe oraz campingi. 

  • W Czarnogórze mówi się głównie po czarnogórsku i serbsku, ale w obszarach turystycznych rozpowszechniony jest również angielski. Walutą jest euro (EUR), a w kraju znajduje się wiele bankomatów i kantorów wymiany walut​.
  • Elektryczność w Czarnogórze to typ wtyczki F, napięcie 230V przy 50Hz. Woda z kranu jest zazwyczaj bezpieczna do picia, ale zaleca się trzymanie zapasu wody butelkowanej na wypadek przerw w dostawie​​.

Kilka ciekawostek o Budvie

Jest to najstarsze miasto wybrzeża Czarnogóry i w ciągu roku można liczyć aż na 2300 słonecznych godzin. Sezon kąpielowy trwa aż pół roku, a więc jest to idealne miejsce dla miłośników kąpieli wodnych i słonecznych. Prawie wszędzie można palić papierosy, można też pić wodę z kranu. Jest to najmniejsza miejscowość, w której koncert zagrała znana na całym świecie grupa The Rolling Stones.

Visited 54 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij