Przygotowane przez 6:54 am Włochy

Mural Maradony – kapliczka i liczne grafiki na ulicach Neapolu

W sercu Neapolu, pomiędzy wąskimi uliczkami pełnymi życia, stoi niewielka kapliczka, która przyciąga uwagę nie tylko miłośników piłki nożnej, lecz także wszystkich, którzy cenią kulturowe ikony.

To miejsce niezwykłe nie tylko ze względu na swoją architekturę czy lokalizację, ale przede wszystkim ze względu na swoje symboliczne znaczenie. Kapliczka upamiętnia jedną z największych legend światowego futbolu – Diego Maradonę.

Jego osoba stała się nieodłączną częścią historii Neapolu, a ta niewielka świątynia jest wyrazem oddania hołdu tej niezapomnianej postaci. Jak powstała ta słynna kapliczka, gdzie dokładnie można ją odnaleźć i jakie historie kryje w swoich murach?

SSC Napoli i Diego Maradona

Diego Maradona w roku 1984 stał się nie tylko zawodnikiem SSC Napoli, ale również symbolem nadziei dla kibiców tego klubu. Jego kontrowersyjny transfer z Barcelony, pomimo pewnych wątpliwości co do kondycji piłkarza, wstrząsnął światem piłki nożnej. Klub z południa Włoch zaryzykował ogromną kwotę 10,5 miliona dolarów, co w tamtych czasach było rekordową sumą.

Czytaj więcej: Workation co to jest i co musisz wiedzieć? – Organizacja pracy i wakacji

Spekulacje na temat źródeł finansowania tego transferu łączyły się nawet z neapolitańską mafią, camorrą. Maradona jednak szybko udowodnił, że wartość tej inwestycji jest nie do przecenienia.

W latach 1987 i 1990 Diego Maradona przewodniczył drużynie SSC Napoli w zdobyciu dwóch historycznych mistrzostw Włoch, pokonując silniejsze zespoły z północy kraju. W 1989 roku Napoli sięgnęło również po Puchar UEFA, co uczyniło tę drużynę jednym z najważniejszych graczy na europejskiej scenie piłkarskiej. Maradona nie tylko przyniósł klubowi sportowe sukcesy, ale stał się również bohaterem Neapolu.

Warto wiedzieć: Porto – co zobaczyć w jeden dzień?

Jego zaangażowanie społeczne, wizyty w biednych dzielnicach, hojność wobec potrzebujących i wierność barwom Napoli dały mu nie tylko status legendy futbolu, lecz także serca mieszkańców miasta, dla których Maradona stał się symbolem nie tylko sportowej chwały, ale także człowieczeństwa.

Historia powstania kapliczki Diego Maradony

Historia kapliczki Diego Maradony sięga roku 1990, kiedy to Bruno Alcidi, gorący fan SSC Napoli, podróżował z drużyną piłkarską samolotem. Podczas lotu zauważył coś nietypowego na fotelu, na którym wcześniej zasiadał Diego Maradona – pukiel włosów. Wydawało się, że gwiazdor piłkarski przypadkowo coś oderwał z siebie. Alcidi szybko zareagował, zabierając ten nietypowy upominek i początkowo skrywając go z zazdrością przed innymi. Jednak później postanowił podzielić się tą niezwykłą pamiątką. Owinął pukiel włosów w ramkę, którą umieścił w małej kapliczce, nadając mu status relikwii. To właśnie te włosy, nazwane przez Neapolitańczyków “relikwią”, stały się jednym z fundamentów kapliczki Diego Maradony.

Wkrótce po pierwszej pamiątce kapliczkę wzbogaciła niewielka buteleczka zawierająca łzy Neapolitańczyków zebrane w 1991 roku. Okoliczności, w jakich te łzy zostały zrzucone, nie są do końca jasne, jednak wiadomo, że w 1991 roku Maradona opuścił Napoli, a w wyniku testów antydopingowych wykryto u niego stosowanie niedozwolonych substancji.

Zobacz również: Pink Street (Różowa ulica) w Lizbonie – popularne instagramowe miejsce

Oprócz tego, przy kapliczce umieszczony jest również wierszyk napisany w dialekcie neapolitańskim, pełen uznania dla piłkarza i zachęcający młodych chłopców do naśladowania jego przykładu. Kapliczka ta, zbudowana na niezwykłych fundamentach symbolicznych i emocjonalnych, stała się miejscem kultu dla Neapolitańczyków, oddając hołd ich ukochanemu bohaterowi – Diego Maradonie.

Gdzie znajdziemy kapliczkę Diego Maradony?

Kapliczka Diego Maradony stanowi niezwykłe miejsce w samym sercu Neapolu, znajdując się przy Largo Corpo di Napoli na Via San Biagio Dei Libra, będącej częścią popularnej ulicy znaną jako Spaccanapoli, czyli „rozłupująca Neapol”. W okresie letnim kapliczka zdobi fasadę przed Barem Nilo, który należy do rodziny Bruno Alcidi, twórcy tego symbolicznego miejsca. Warto zaznaczyć, że w okresie zimowym kapliczka jest przenoszona do wnętrza baru. Bar Nilo, poza stanowieniem domu dla kapliczki, oferuje również doskonałą kawę, co czyni go miejscem godnym odwiedzenia.

Więcej informacji: Najlepsze punkty widokowe w Neapolu Castel Sant’Elmo i Largo San Martino

Dla tych, którzy poszukują kapliczki, La Statua del Nilo ustawiona na środku Largo Corpo di Napoli może stanowić użyteczny punkt orientacyjny. To symboliczne miejsce staje się nie tylko częścią krajobrazu miasta, lecz także świadectwem miłości i oddania Neapolitańczyków dla swojego futbolowego bohatera. Dodatkowo innym śladem wielkości Diego Maradony w Neapolu jest imponujący mural na jednym z budynków w dzielnicy Quartieri Spagnoli.

Visited 249 times, 3 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij