Przygotowane przez 9:40 am Włochy

Koloseum w Rzymie – imponująca budowla, którą trzeba zobaczyć

Wieczne miasto Rzym, do którego prowadzą wszystkie drogi, znane jest z wielu zabytków, ale jeden z nich w szczególności zasługuje na uwagę. Mowa oczywiście o Koloseum, o którym każdy słyszał i każdy je widział niejednokrotnie na filmach czy zdjęciach.

Jednak zobaczenie tego na własne oczy jest niewyobrażalnym przeżyciem, a że Rzym nie jest daleko, a Włochy są świetnym kierunkiem wakacyjnym, to warto zaplanować podróż i odwiedzić to wspaniałe miejsce. 

Koloseum – widok, który zapiera dech w piersi

Wybierając się do Koloseum, należy zarezerwować czas na zwiedzanie wewnętrznej części tego olbrzymiego obiektu. Jednak warto też poświęcić czas na obejrzenie go z zewnątrz, bo konstrukcja jest na tyle okazała, że można spędzić mnóstwo czasu, przyglądając się szczegółom fasady. Będąc na ulicy Via Dei Fori, można zobaczyć najlepiej zachowaną część Koloseum, które miało 80 wejść. Po dziś dzień zabytek ten jest wzorem dla osób zajmujących się projektowaniem stadionów piłkarskich.

Gdy amfiteatr przeżywał swoje lata świetności, w ciągu 15 minut około 50 000 widzów mogło znaleźć się w środku. Obecnie wejście jest jedynie od strony południowej, a też czas nie jest tak imponujący, jak za dawnych lat. Niestety kolejki są na tyle duże, że trzeba trochę poczekać, jednak warto. Każdy z poziomów, a jest ich 5, zbudowane zostały w różnym stylu. Rozpoczęcie zwiedzania amfiteatru rozpoczyna się na drugim piętrze. 

Czytaj więcej: Dubrownik – Miasto pełne atrakcji co warto zobaczyć?

Kilka informacji o arenie

Gdy Imperium Rzymskie funkcjonowało, to każdy zasiadał na arenie zgodnie ze swoją społeczną rangą. Na pierwszym piętrze zasiadali senatorowie i najważniejsza postać, czyli Cesarz. Obywatele o wyższym statusie zamożności mieli miejsca na drugim piętrze, a trzecie było przeznaczone dla mieszkańców. Poziom czwarty był rynkiem, a ostatnie piętro było miejscem dla osób najuboższych, którzy też mogli oglądać widowiska. 

Trybuny to jednak tylko część Koloseum, gdyż to główna arena była miejscem wydarzeń. To tam odbywały się słynne walki gladiatorów, które zapewne każdy kojarzy z filmów. Również programy rozrywkowe miały miejsce na arenie, a niektóre informacje wskazują na to, że Rzymianie tak opracowali system areny, iż możliwe było napełnienie jej wodą, by zorganizować bitwę morską. Jaka była prawda? Tego pewnie się już nie dowiemy, ale wszystko jest możliwe. 

Arena to też pomieszczenia, tunele i komórki, w których były przetrzymywane zwierzęta, ale i kombinaty. W czasach Imperium były one pokryte piaskiem i drewnianą podłogą. 

Zobacz również: Zatoka Kotorska, punkty widokowe i malownicze serpentyny

Chcesz zobaczyć Koloseum? Te informacje mogą Ci się przydać!

Wejście do Koloseum jest możliwe jedynie z biletem wstępu i dotyczy to też osób, które mogą wejść za darmo. Należy zarezerwować termin i godzinę, a na miejscu trzeba zjawić się przynajmniej 15 minut wcześniej. Bilety można nabyć online, ale też w kasach biletowych przy Świątyni Wenus i Romy. Najlepszą opcją jest rezerwacja przez Internet, bo w kasach może tych biletów po prostu zabraknąć. 

Kupując bilet do Koloseum, można od razu odwiedzić też Forum Romanum i Palatyn. Najtańsze wejściówki można kupić na stronie CoopCulture, jednak często terminy są wyprzedane na wiele dni do przodu. Nieco drożej oferowane są bilety przez pośredników, wśród których najpopularniejsze są firmy GetYourGuide i Tiqets. Osoby, które mają prawo do darmowego wejścia, nie mogą zarezerwować biletu przez Internet i muszą odebrać go osobiście w kasie. 

Bilety, które kupione zostaną online, dostępne są jedynie w wersji cyfrowej. Można je oczywiście wydrukować lub wystarczy pokazać na telefonie. Należy pamiętać, że w kasie można zapłacić tylko kartą płatniczą. Ważne jest też to, że bilety są imienne, a więc trzeba się przygotować na podanie swoich danych osobowych. Niekiedy kontrolerzy biletów proszą też o okazanie dokumentu tożsamości. 

Warto widzieć: Blue Grotto Malta Zwiedzanie – punkt widokowy i wycieczka łódką

Zabronione jest korzystanie z kijków do selfie, a także nad Koloseum nie można latać dronem. W środku są sklepiki i budki z pamiątkami, w których można kupić książki czy albumy. Wśród publikacji znajdują się też publikacje w języku polskim.  

Jakie bilety są dostępne dla zwiedzających Koloseum?

Wybierając się do Koloseum, można wybrać trzy rodzaje biletów. Z najtańszą wejściówką można odwiedzić parter i pierwsze piętro. Standardowy bilet 24-godzinny obejmuje też Forum Romanum i Palatyn. Bilet dwudniowy rozszerzony dodatkowo daje możliwość skorzystania z kategorii super na Forum Romanum i Palatynie, ale też można wejść na poziom areny Koloseum. Ostatnią opcją jest bilet Full Experience, który daje możliwość wejścia do podziemi z przewodnikiem. 

Osoby poniżej 18. roku życia mogą wejść na teren Koloseum za darmo, a także osoby niepełnosprawne po okazaniu legitymacji. Także darmowy bilet mogą zarezerwować osoby towarzyszące osobie niepełnosprawnej. Ważność takich biletów jest taka sama jak w przypadku biletów płatnych. 

Czytaj dalej: Baszta rybacka w Budapeszcie – widoki zapierające dech w piersi

Ulgowe bilety przysługują młodzieży w wieku od 18 do 25 lat. 

Można za dodatkową opłatą wypożyczyć przewodnik audio, który jest też dostępny w języku polskim. Dodatkowo jest też przewodnik audio-video. 

Koloseum to budowla, którą trzeba zobaczyć, bo wrażenia będą niezapomniane. 

Oto kilka aspektów, które czynią to miejsce tak wyjątkowym:

  1. Symboliczne znaczenie: Koloseum, znane również jako Amfiteatr Flawiuszów, jest symbolem starożytnego Rzymu i jednym z najwspanialszych osiągnięć architektonicznych tego okresu.
  2. Architektoniczne majstersztyk: Zbudowane w I wieku n.e., Koloseum było największym amfiteatrem w Rzymie, mogącym pomieścić nawet 50 000 widzów. Jego ogromna konstrukcja i zaawansowane techniki inżynieryjne wciąż zadziwiają współczesnych architektów i inżynierów.
  3. Miejsce historycznych wydarzeń: Amfiteatr był areną brutalnych walk gladiatorów, polowań na dzikie zwierzęta, a także scen rekonstrukcji morskich bitew i mitologicznych dramatów.
  4. Przetrwanie przez wieki: Pomimo upływu czasu i zniszczeń spowodowanych przez katastrofy naturalne oraz działalność człowieka, Koloseum wciąż stoi jako potężny symbol trwałości i historii.
  5. Atrakcja turystyczna: Dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie, oferującą wgląd w życie i kulturę starożytnego Rzymu.
Visited 257 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij