Przygotowane przez 9:38 am Teneryfa • Jeden komentarz

Teneryfa – szlak Benijo – El Draguillo – koniecznie musisz to zobaczyć!

Polacy coraz chętniej wybierają się na zagraniczne wycieczki, a jednym z popularniejszych kierunków jest Teneryfa. Kojarzy się ona z pięknymi plażami, kąpielami, odpoczynkiem, ale i imprezowaniem. Jest też wyjątkowy szlak, który każdy obowiązkowo musi przejść, bo widoki są niesamowite, a sama trasa nie jest bardzo uciążliwa, szczególnie jeśli ktoś lubi chodzić i zwiedzać.

Mowa oczywiście o szlaku Benijo – El Draguillo, który zaczyna się niedaleko jednej z piękniejszych plaż Playa de Benijo. 

Najważniejsze informacje o szlaku Benijo – El Draguillo

Cała Teneryfa jest piękna, ale idąc szlakiem Benijo – El Draguillo można przez cały czas podziwiać fantastyczne widoki, zielone wzgórza i bezkres oceanu. Wiele osób mówi, że Ed Dragullio to wioska na końcu świata i warto się przekonać samemu, skąd takie opinie.

Szlak ma długość 5 kilometrów, a z racji na strome podejścia na niektórych odcinkach warto wybrać się na spacer wcześniej, by ominąć upał. Przejście trasy powinno zająć maksymalnie 2,5 godziny, choć wszystko oczywiście zależy od kondycji. Przewyższenia na trasie wynoszą 470 m i choć szlak nie jest wymagający, to na odcinku z El Draguillo można się trochę zmęczyć na kamiennej ścieżce.

Samochód można pozostawić na szutrowym parkingu, który znajduje się blisko restauracji El Fronton. Jest on bezpłatny, ale warto przyjechać wcześnie, bo miejsc może zabraknąć. Dodatkowo są także płatne parkingi, a więc jeśli ktoś nie zdąży wstać przed innymi, to może skorzystać z innych opcji. Płatne parkingi należą do restauracji, a więc bez problemu można je znaleźć. 

Trasa z El Draguillo – płaski odcinek

Gdy auto będzie już stało bezpiecznie na parkingu, to można wyruszyć w trasę. Początkowo idzie się szutrową drogą, którą mogą poruszać się jedynie pojazdy uprzywilejowane oraz mieszkańcy El Draguillo. Już od samego początku można usłyszeć szum oceanu, który działa kojąco, a jednocześnie mobilizuje do dalszej drogi. Początkowo jest płasko, a więc można swobodnie maszerować, a trasą taką idzie się mniej więcej 30 minut.

Następnie jest miasteczko, w którym należy skręcić na szlak PR TF-6, który wiedzie w stronę miejscowości Chamorga. Po drodze można podziwiać urokliwe kamienne domki, a następnie mija się smocze drzewo. Niestety płaska trasa musi się w końcu skończyć i następnie zaczyna się bardziej wymagająca ścieżka. 

Zobacz również: Przewodnik po Najpiękniejszych Plażach Teneryfy

Benijo – El Draguillo – nieco bardziej wymagająca trasa z punktem widokowym

Nikt nie mówił, że trasa będzie łatwa i przyjemna, choć oczywiście warta wspinaczki. Teraz są kamienne stopnie, które następnie zmieniają się w ścieżkę, która wiedzie w górę. Choć nie jest to duże wzniesienie, to można się zmęczyć, a więc warto robić sobie odpoczynki. Ten odcinek zajmuje około 30 minut, po czym ukazuje się kolejne skrzyżowanie, na którym należy skręcić w prawo, kierując się na Benijo. Ten odcinek to odległość około 2,5 km. Trasa nie jest już tak stroma, a więc można złapać trochę oddechu.

Warto wiedzieć: Playa de Benijo i Górski Szlak: Odkryj Nieznane Oblicze Teneryfy

Staje się za to znacznie węższa, ale można przemierzać szlak wśród pięknych okoliczności przyrody. Po chwili oczom ukazuje osuwisko, które nie jest zbyt stabilne, a więc warto szybko iść dalej. Po chwili jest jeden z piękniejszych punktów, a zarazem najwyższych na trasie, na którym trzeba się zatrzymać i podziwiać okolice. Jest to płaska skała, która jest punktem kulminacyjnym wspinaczki. Trasa biegnie już od tego punktu w dół.

Zejście szlakiem w dół w kierunku Benijo

Po przerwie na punkcie widokowym można już wracać, a że droga powrotna prowadzi inną trasą, to można jeszcze zobaczyć wiele ciekawych miejsc i widoków. Z początku idzie się dość spokojnie, a ścieżka jest dość szeroka i dobrze ubita. Niestety nie trwa to długo, bo już po paru minutach jest ona bardziej niestabilna, sypka i stroma. Trzeba zatem uważać i iść ostrożnie. Często większość osób narzeka na wspinaczkę i uważa, że zejście będzie już formalnością. Niestety w tym przypadku tak nie jest i można odczuć schodzenie po takich skalnych odłamkach. Niekiedy trasa biegnie bardzo blisko krawędzi, co powoduje jeszcze większą adrenalinę niż podczas wchodzenia pod górę.

Czytaj więcej: Odkrywaj piękno Teneryfy: 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Tak schodzi się mniej więcej 20 minut, ale niestety to nie koniec uciążliwości. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i uważność, bo ścieżka staje się jeszcze bardziej kręta i niebezpieczna. Można się poślizgnąć na kamieniach, a więc uwaga musi być wzmożona. Przydadzą się w tym momencie kije trekkingowe. Na koniec pozostaje jeszcze ubita ścieżka, na której jest niewielkie podejście. Po pewnym czasie oczom ukazuje się parking, a więc trasa jest zaliczona. 

Jak się przygotować do przejścia szlaku Benijo – El Draguillo

Choć trasa nie jest długa, to jest nieco wymagająca. Przede wszystkim warto wybrać się na szlak rano, by uniknąć większych tłumów, ale i upałów. Dodatkowo będą też bezpłatne miejsca parkingowe. Jest to pętla, a więc można przejść trasę w obu kierunkach. Na pewno nie można zapomnieć o dobrych butach trekkingowych i kijach, które ułatwią schodzenie, ale też i wchodzenie po stromej kamiennej ścieżce. Przyda się zapas wody, a także kremy z filtrem oraz jakieś przekąski. 

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć tę trasę:

  1. Niesamowite widoki: Szlak oferuje spektakularne widoki na Atlantyk oraz na malownicze klify i plaże Teneryfy. Jest to idealne miejsce do podziwiania zachodzącego słońca.
  2. Kontakt z naturą: Trasa prowadzi przez różnorodne krajobrazy, od skalistych wybrzeży po zielone doliny, dając możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą wyspy.
  3. Unikalna flora i fauna: Teneryfa jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Szlak Benijo – El Draguillo pozwala na obserwację niektórych z tych unikalnych gatunków.
  4. Fizyczne wyzwanie: Trasa może być wymagająca fizycznie, co czyni ją atrakcyjną dla osób szukających aktywnego wypoczynku i wyzwań.
Visited 929 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij