Morze Bałtyckie to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych – nie tylko podczas cieplejszych pór roku. Piaszczyste plaże, wyjątkowy mikroklimat oraz liczne atrakcje przyciągają wielu turystów. Jak zorganizować wyjazd nad morze, by móc cieszyć się udanym odpoczynkiem?
Wybór miejscowości
Każde z nadmorskich miasteczek czy kurortów wyróżnia się własną specyfiką i posiada określone atrakcje. Dlatego przed wyjazdem warto zastanowić się, jakie czynniki są dla nas najważniejsze. Jeśli pragniemy uniknąć tłumów turystów na plaży, w szczycie sezonu raczej nie wybierzemy się do Władysławowa – które będzie z kolei idealnym miejscem, jeśli poszukujemy miejsca z licznymi koncertami, punktami gastronomicznymi itp.
Na relaks w spokoju możemy liczyć w mniej znanych miejscach jak Łeba, Dębki czy Piaski na Mierzei Wiślanej. Z kolei liczne atrakcje zapewni Sopot, Gdańsk czy Kołobrzeg.
Miejsce noclegowe
To jedna z ważniejszych decyzji co podjęcia przy planowaniu wakacji nad morzem. Rezerwacji nie warto odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ najczęściej najciekawsze miejsca nie będą już dostępne.
Choć liczne nadmorskie pensjonaty, hotele oraz gospodarstwa agroturystyczne oferują szeroką bazę noclegową, możemy również poszukać ciekawych alternatyw, jak Mielno domki.
Atrakcje
Nad morzem, poza czasem spędzonym na plaży, można również skorzystać z licznych atrakcji. Ich wybór może być uzależniony od tego, czy wybieramy się na wyjazd sami, czy z dziećmi. Polskie wybrzeże oferuje wiele ciekawych miejsc – zarówno dla małych, jak i dorosłych podróżników.
Warto rozważyć jednodniowe wycieczki np. rejs statkiem, wyprawę na Hel, gdzie można odwiedzić słynne Fokarium czy wyjazd w celu zwiedzenia kilku ciekawych miejsc, np. gdańskiej starówki czy Muzeum II Wojny Światowej. Najmłodsi ucieszą się z wizyty w aquaparku czy parku rozrywki.
Czytaj więcej: Mierzeja Wiślana: co zobaczyć? Najlepsze atrakcje turystyczne
Termin wyjazdu
Choć sezon turystyczny nad polskim morzem trwa głównie od czerwca do sierpnia, warto rozważyć wyjazd również w pozostałe miesiące, by cieszyć się nadmorskim krajobrazem w zupełnie innym wydaniu. Również w maju i wrześniu będzie mniej turystów, a co za tym idzie, koszty wyjazdu mogą być niższe, a my będziemy mogli się cieszyć spokojem nadmorskich miejscowości.
Przydatne rzeczy
Pakowanie walizki na wakacyjny wyjazd nad morze wcale nie musi być trudne. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim pogoda nad Bałtykiem, nawet w szczycie sezonu, potrafi być zmienna. Dlatego warto zabrać ze sobą dobrą kurtkę przeciwwiatrową, cienką czapkę na uszy oraz wygodne buty na przebranie.
Warto wiedzieć: Cypel Rewski – jak dojechać? Gdzie zaparkować? Jak powstał?
Przyda się również parawan, jeśli zamierzamy spędzać dużo czasu na plaży czy lodówka turystyczna. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zabrać ze sobą rower, rolki czy hulajnogę, by móc skorzystać z licznych ścieżek rowerowych, które wiodą przez malownicze lasy oraz miejsca z widokiem na morze.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na spokojny wypoczynek, czy czas wypełniony atrakcjami, wakacje nad polskim morzem mogą być ciekawą i ekscytującą przygodą dla całej rodziny, do czego jednak warto odpowiednio się przygotować.
Artykuł Sponsorowany