Przygotowane przez 9:16 am Portugalia, Surfing

Poznaj miasto Nazare – Surfing – Największe Fale co zobaczyć?

Choć Portugalia nie jest dużym krajem, to ma wiele do zaoferowania, a szczególnie jeśli chodzi o wodne sporty i surfing. Szczególnie popularnym miejscem jest Nazare, miasto, w którym mieszka nieco ponad 10 000 mieszkańców.

Łagodny klimat, położenie nad Oceanem Atlantyckim i duże fale, które przyciągają surferów z całego świata. Jednak oprócz surfowania są też inne atrakcje, które warto zobaczyć. Wystarczy jeden dzień, by zakochać się i wracać w to miejsce. 

Kilka słów o Nazare i jego historii

Portugalska wioska rybacka Nazare utrzymywała się przede wszystkim z rybołówstwa, po czym z czasem mieszkańcy zaczęli zarabiać na turystyce, która rozwijała się w dość szybkim tempie. Skąd takie zainteresowanie tym miejscem? Przede wszystkim uwagę przyciąga plaża Praia do Norte, która ciągnie się od portu rybackiego aż do Cabo de Sitio.

Oczywiście obecnie w miasteczku powstało wiele nowoczesnych hoteli i pensjonatów, ale nadal można odczuć rybacki klimat. Mieszkańcy często przechadzają się po uliczkach w swoich rybackich strojach, a rybacy popołudniami przypływają ze swoim połowem. 

Czytaj więcej: Portugalia Peniche – Baleal Surfing – przeżyj niezapomnianą przygodę

Co przyciąga turystów do Nazare?

Choć jest to niewielkie miasteczko, bo bardzo oblegane jest przez turystów, a to za sprawą nie tylko pięknej pogody i plaż, ale też przyrody, która zachwyca. Oczywiście turyści mogą korzystać z wszelkich dogodności, takich jak wspaniała gastronomia, imprezy, atmosfera, której nie sposób poczuć nigdzie indziej, a także spokoju, który miesza się z nowoczesnością.

Jedną z najważniejszych atrakcji jest wielka fala, która jest największą na świecie. Bije ona swój rekord praktycznie co rok, a surferzy z całego świata przyjeżdżają, by przeżyć fantastyczną przygodę. 

Nazare – idealne miejsce dla surferów

Zimową porą jest niewielu turystów w Nazare, ale nie oznacza to, że wioska jest pusta. Wręcz przeciwnie, bo to właśnie w tym okresie powstają największe fale i miłośnicy surfowania tłumnie przybywają, by zmierzyć się z nimi lub je po prostu zobaczyć. Skąd właśnie w tym miejscu powstaje tak wysoka fala? Tajemnicą jest kanion, którego głębokość wynosi ponad 5000 m, a do tego zajmuje on powierzchnię 230 km. Te dane mówią już praktycznie wszystko.

Atlantyk jest oceanem, na którym w zimie występują sztormy i to one wytwarzają fale. Kanion nie wyhamowuje tych fal, a przed latarnią fale te zwiększają się dodatkowo poprzez prąd powrotny. Do tego trzeba jeszcze wiedzieć, że fala powrotna w pewnym momencie styka się z falą nadchodzącą i tworzą jeszcze większą górę wody. To trzeba zobaczyć na własne oczy, bo żadne zdjęcie czy filmik nie oddają tego nieokiełznanego przez człowieka żywiołu. 

Warto wiedzieć: Szkoły i lekcje surfingu na Teneryfie – jak zacząć?

W jakim okresie warto wybrać się do Nazare, by posurfować?

Z racji tego, że warunki sprzyjają powstawaniu fal w Nazare, co przeczytaliście powyżej, to surfowanie jest możliwe przez cały rok. Oczywiście największe fale powstają w miesiącach zimowych, a więc od listopada do lutego i wówczas jest najwięcej miłośników tego sportu. Jeśli ktoś jednak preferuje spokój, to lepiej wybrać się poza tym sezonem.

Oczywiście jest to miejsce dla wprawionych surferów i na pewno osoby początkujące nie powinny tam zaczynać swojej przygody. Nie tylko odpowiednie warunki fizyczne są istotne, ale też i przygotowanie psychiczne, bo zmierzenie się z taką falą wymaga odwagi. W tym  miejscu niezbędny jest skuter wodny, a także trzeba zadbać o wsparcie doświadczonych wodnych pilotów, którzy będą wiedzieli, w którym miejscu pozostawić surfera. No i każdy musi zachować spokój. 

Stare i Nowe miasto Nazare

Nazare jest poniekąd podzielone na nową i starą część. Pierwsza z nich jest turystyczną częścią z plażą oraz paroma atrakcjami. Przede wszystkim można tu dobrze zjeść, a głównie serwowane są owoce morza. Będąc tam, warto pójść na targ miejski, na którym jest wszystko. Nie tylko ryby, czy owoce morza, ale i lokalne produkty, owoce i warzywa, które smakują wybornie.

Historyczną częścią miasta jest centrum, które jest na wzniesieniu. Można dojść pieszo lub wjechać kolejką i obie opcje są bardzo ciekawe. Wybierając kolejkę, w połowie drogi warto się zatrzymać, by zrobić sobie przepiękne zdjęcie przy huśtawce, która jest tam zamontowana. Widoki Nazare i oceanu zapierają dech w piersi. 

Zobacz również: Wakacje w Los Cristianos – co warto zobaczyć?

Atrakcją w Nazare jest Forte de Sao Miguel Arcanjo, czyli XVI-wieczny fort, z którego rozciągają się również niesamowite widoki. Znajduje się on na końcu klifu, a oprócz tego samo dotarcie do tego miejsca jest już emocjonujące. Mianowicie idzie się klifami drogą asfaltową, po której kursują też taksówki, ale piesza wyprawa jest o wiele ciekawsza. W forcie można obejrzeć wystawy poświęcone surfingowi, a także przeczytać, skąd biorą się tak wielkie fale w tym miejscu. Wieczorem warto wybrać się na klif Sitio, z którego rozciągają się niepowtarzalne widoki, a przy okazji można też wstąpić do kaplicy Nossa Senhora da Nazare, do której licznie przybywają pielgrzymi. 

Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Nazare?

Portugalia jest krajem chętnie odwiedzanym przez Polaków, a Nazare nieodłącznie kojarzone jest z surfingiem. Jednak warto się tam wybrać również, gdy się nie surfuje, bo miasteczko jest niesamowite. Wystarczy jeden dzień, by wszystko zobaczyć, a widoki są naprawdę imponujące. Rybackie miasteczko znajduje się dwie godziny od Lizbony i można tam dojechać autobusem, który kursuje mniej więcej co godzinę.

Będąc w restauracji nie tylko w Nazare, ale i w całej Portugalii, musimy pamiętać, że jest tam zwyczaj podawania płatnych przystawek. Najwięcej dań w Nazare jest serwowanych z ryb, ale jest też wiele restauracji z różnorodnym menu i każdy znajdzie na pewno coś idealnego dla siebie. Jednak lokalnych przysmaków trzeba spróbować. Do wyboru są restauracje z górnej półki, ale też o standardowym poziomie, w których ceny są przystępne. 

Więcej informacji: Blue Grotto Malta Zwiedzanie – punkt widokowy i wycieczka łódką

Wybierając się do Nazare, warto też zwiedzić okolice. Niecałe 25 kilometrów od miasta jest Opactwo Santa Maria da Vitoria w Batalha oraz zamek Porto de Mos. 

Nazare to mekka dla surferów, ale też urokliwe miasteczko, które przyciąga turystów z całego świata i warto tam pojechać, bo można przeżyć niezapomnianą przygodę. 

Visited 168 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij