Przygotowane przez 1:48 pm Portugalia

Belem – dzielnica Lizbony, którą warto zobaczyć!

Podróże stały się pasją wielu Polaków i coraz więcej osób chce odkrywać prawdziwe perełki architektury i urokliwe miejsca, które nie zawsze znajdują się w planach wycieczki. Jednym z miejsc, które musisz zobaczyć, jest dzielnica Lizbony Belem. Położona jest u ujścia rzeki Tejo, a zwiedzanie zajmie Ci pół dnia.

Oczywiście możesz spędzić tam cały dzień, bo klimat jest niesamowity i można poczuć wyjątkową atmosferę, której w innych częściach miasta nie sposób znaleźć. Co warto zobaczyć w Belem? Oto miejsca, których nie możesz przegapić. 

Jak dotrzeć do Belem?

Jest kilka sposobów, by dostać się do Belem, a najlepiej wybrać komunikację publiczną. Możesz skorzystać z tramwaju nr E15, który dowiezie Cię pod Klasztor Hieronimitów z centrum i dzielnicy Baixa. Oczywiście w sezonie jest mnóstwo turystów, a więc trzeba się liczyć ze sporym tłokiem.

Alternatywą jest autobus 714, który także zatrzymuje się pod klasztorem. Jeśli lubisz aktywność i jazda na rowerze jest dla Ciebie przyjemnością, to zdecyduj się na wypożyczalnię rowerów. Jest ich dość sporo w stolicy, a trasa jest atrakcyjna i można po drodze podziwiać inne zabytki, a także atrakcje.

Czytaj więcej: Poznaj miasto Nazare – Surfing – Największe Fale co zobaczyć?

Przy okazji to też ekologiczny sposób, który wzmacnia kondycję i wysmukla sylwetkę. Jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie stary tramwaj  o numerze 18 kursuje na wzgórze, które wznosi się nad Belem i jest to świetny punkt wypadowy na zobaczenie tej części miasta. Wówczas zwiedzanie można rozpocząć od pałacu w Ajuda, a schodząc do klasztoru, miniesz ogród botaniczny, który też jest fascynującą atrakcją. 

Co trzeba zobaczyć w Belem?

Klasztor Hieronimitów

Jednym z zabytków, który jest numerem jeden na liście, jest klasztor Hieronimitów, który już został wcześniej wspomniany. Uważany jest on za jeden z piękniejszych kościołów na terenie Portugalii i w sumie taka rekomendacja powinna każdemu wystarczyć. Został on wybudowany z początkiem XVI wieku i łączy w sobie styl manueliński z elementami gotyku i renesansu. Szczegółowe zdobienia i ogrom budowli robi przeolbrzymie wrażenie, a dziedziniec jest tak dekoracyjny, że można tam spacerować godzinami. Przy okazji warto też zobaczyć kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie znajdziesz grób Vasco da Gamy. W sezonie można niestety natknąć się na duże kolejki, a więc warto bilety kupić online. 

Torre de Belem 

Naprzeciw klasztoru znajduje się wieża Belem, która została wybudowana jako zabezpieczenie ujęcia rzeki. W międzyczasie pełniła też rolę koszarów i punktu ochrony telegrafu. Wieża była przez pewien czas latarnią morską i pobierano w niej opłaty od statków, które tędy przepływały. Zwiedzanie jest dostępne do godziny 17, a bilety najlepiej kupić online. 

Pomnik Odkrywców w Belem

W niedalekiej odległości od wieży można zobaczyć pomnik, który upamiętnia marynarzy z XVI wieku i odkrywców, którzy rozpowszechniali wiedzę o innych lądach. Pomnik nie jest jedną postacią, ale można tam zobaczyć aż 30 twarzy, w tym Magellana, Vasco da Gamę, czy Henryka Żeglarza. Został on postawiony w 1960 roku i jest ciekawą atrakcją. Pomnik ma 52 metry wysokości i można na niego wejść, a widoki są niesamowite. Będąc na górze, warto przyjrzeć się mozaice, która znajduje się przy pomniku. Znajduje się na niej świat z punktami, które były odkryte przez Portugalczyków. 

Cukiernia Pasteis de Belem

Każda podróż jest niesamowitym przeżyciem, ale można ją jeszcze osłodzić, wchodząc do najsłynniejszej cukierni, która istnieje od 1837 roku. Obowiązkowo musisz spróbować portugalskich wypieków, a ciepłe ciastka z budyniem rozpływają się w ustach. To niesamowite doznania dla ducha i ciała i nie wolno pominąć tego punktu. Choć kolejki są czasem duże, to cukiernia jest na tyle obszerna, że każdy powinien znaleźć dla siebie miejsce, ale wypieki można wziąć na wynos i udać się w dalszą podróż. Cukiernia jest otwarta do północy, ale tylko w sezonie, a wieczorami kolejek praktycznie nie ma. 

Mulare Bordalo II

W całym mieście można zobaczyć mnóstwo murali, których autorem jest Bordalo II. Przedstawiają one zwierzaki, a wyróżnia je to, że są one wykonane ze śmieci i różnych odpadków. Celem projektu jest pokazanie, jak dużo zanieczyszczeń się produkuje i jaki wpływ mają na środowisko. W dzielnicy Belem można zobaczyć szopa, a inne zwierzęta można podziwiać w innych zakątkach stolicy. 

Warto wiedzieć: 4 najpiękniejsze baseny naturalne na Teneryfie – Zdjęcia, dojazd

Co warto wiedzieć przed wizytą w dzielnicy Lizbony Belem?

Lizbona jest sporym miastem, ale w sezonie jest wielu turystów, a więc najbardziej znane atrakcje są zatłoczone. Belem jest chętnie odwiedzane przez turystów, a więc warto wybrać się tam przed godziną 10, gdy jeszcze zabytki są zamknięte lub popołudniem, gdy zwiedzanie dobiega końca. Z racji tego, że jest to turystyczna część stolicy Portugalii, to musisz uważać na kieszonkowców. Szczególną uwagę zachowaj w tramwaju i autobusie, a także w kolejkach.

Czytaj również: Wioska rybacka Marsaxlokk, okolice, atrakcje, plaża

Poniedziałki są dniem wolnym od pracy w większości muzeów, a więc nie jest to dobry dzień na zwiedzanie, chyba że zadowoli Cię podziwianie budynków z zewnątrz. Portugalia to fascynujący kraj z wieloma atrakcjami i zabytkami, które warto zobaczyć. Jeśli się wybierasz w ten rejon Europy, to koniecznie zaplanuj podróż do Belem. 

Belem – dzielnica Lizbony plan wycieczki na jeden dzień

Oto propozycja planu wycieczki na jeden dzień, aby w pełni wykorzystać swój czas w tej wyjątkowej części miasta:

Rano:

  1. Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos): Zacznij dzień od wizyty w tym wpisanym na listę UNESCO zabytku, będącym przykładem manuelińskiej architektury. Podziwiaj jego wspaniałe krużganki i kaplicę.
  2. Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos): Następnie udaj się na spacer do pobliskiego Pomnika Odkrywców, który celebruje epokę wielkich odkryć geograficznych Portugalii.

Przedpołudnie: 3. Centrum Kultury Belem (Centro Cultural de Belém): Odkryj współczesną sztukę i kulturę Portugalii w tym nowoczesnym centrum. Możesz tu również zrobić krótką przerwę na kawę.

Południe: 4. Przerwa na lunch: Skosztuj słynnych pastéis de nata w Antiga Confeitaria de Belém, jednej z najstarszych i najbardziej renomowanych piekarni w Lizbonie.

Popołudnie: 5. Wieża Belem (Torre de Belém): Po lunchu odwiedź Wieżę Belem, zabytkowy punkt obronny i obserwacyjny z XVI wieku. Jest to doskonałe miejsce do robienia zdjęć.

  1. Muzeum Marynarki Wojennej (Museu de Marinha) lub Muzeum Powozów Królewskich (Museu Nacional dos Coches): Wybierz jedno z tych muzeów, aby dowiedzieć się więcej o historii Portugalii, zarówno morskiej, jak i królewskiej.

Wieczór: 7. Spacer wzdłuż nabrzeża: Zakończ dzień relaksującym spacerem wzdłuż rzeki Tag, podziwiając piękno Lizbony w świetle zachodzącego słońca.

  1. Kolacja w lokalnej restauracji: Rozkoszuj się kolacją w jednej z wielu restauracji w Belem, oferujących tradycyjne portugalskie potrawy.

Czytaj również: Zatoka Kotorska, punkty widokowe i malownicze serpentyny

Pamiętaj, aby dostosować plan zwiedzania do swojego tempa i zainteresowań, oraz sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych atrakcji. Belem to dzielnica, w której każdy znajdzie coś dla siebie – od historii po smaki, od sztuki po przyrodę.

Visited 66 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij