Przygotowane przez 5:25 am Polska

Trasa R10 Mierzeja Wiślana – ścieżka rowerowa wzdłuż Bałtyku

Ścieżka rowerowa po Mierzei Wiślanej nie tylko pozwala zobaczyć Bałtyk, ale również aktywnie spędzić czas na rowerze. Mierzy ponad 50 kilometrów, co może się wydawać sporą odległością, aczkolwiek stanowi jedynie niewielki fragment z 8539 km międzynarodowej trasy rowerowej R10, rozciągającej się wokół wybrzeża. Wyróżnia się pięknymi widokami, dla których warto się tam znaleźć.

Co będzie potrzebne w trakcie wycieczki?

Trasa na Mierzei Wiślanej nie wymaga posiadania specjalnego roweru, aczkolwiek nie może to być model szosowy. Większość drogi wyłożono dobrze ubitym szutrem. Gdzieniegdzie da się dostrzec kostkę, natomiast w okolicach Krynicy znajduje się fragment wykonany z żywicy.

Doskonały egzemplarz stanowi gravel. Nie powinno się również zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu. Konieczny jest zestaw narzędzi, a także zapasowa dętka. Najbliżej położone sklepy rowerowe są w Krynicy Morskiej i w Gdańsku.

Czytaj więcej: Wąwóz Masca bilety i rezerwacja musisz to wiedzieć

Pierwszy wymieniony gwarantuje dojazd do klienta oraz naprawy na trasie, aczkolwiek cena takiej usługi jest dużo wyższa niż w przypadku, gdy prace serwisowe zostaną wykonane na miejscu.

Szczegółowy przebieg trasy

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w Mikoszewie, oddalonym od centrum Gdańska zaledwie o 25 km. Do położonego niedaleko Świbna da się bez problemu dojechać spod Dworca Głównego autobusem. Następnie na drugą stronę Wisły do Mikoszewa można dostać się promem. Przy poruszaniu się rowerem bezpośrednio z Gdańska, należy wybrać trasę E9/R10.

Warto wiedzieć: Kotor: Tajemnice Najpiękniejszego Miasta Czarnogóry

Część osób z pewnością preferuje dojazd samochodem. Przy szlaku jest parking, aczkolwiek płatny – 25 złotych za 1 dzień postoju. Kiedy już zostawi się auto, można wjechać na trasę rowerową R10. Droga wyróżnia się świetnym oznakowaniem, wyłączając kilka krótkich fragmentów. Przy trasie usytuowano następujące wiaty dla rowerzystów:

  • Stegna,
  • Kąty Rybackie,
  • Przebrno,
  • Około 3 km za Krynicą Morską,
  • Okolice Nowej Karczmy.

Ścieżka wzdłuż wybrzeża cechuje się sporym pofałdowaniem. Na odcinku Mikoszewo-Piaski znajduje się wzrost o wysokości ponad 400 metrów. Różnica poziomów nie jest aż tak odczuwalna, bo zjazdy zamieniają się w podjazdy. Trasa idealnie się więc sprawdzi w przypadku rodziców z dziećmi, także tymi przewożonymi w fotelikach i przyczepkach.

Ciekawe miejsca do zorganizowania postoju

Pierwsza miejscowość, gdzie można znaleźć nocleg, to Jantar. Miłośnicy biwaków z pewnością wybiorą malowniczą Stegnę, znajdującą się zaledwie kilka kilometrów dalej. Są tam aż dwa pola kempingowe.

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Sztutowo. Postawiono w nim Muzeum Stutthof, celem upamiętnienia ofiar, które zginęły w obozie koncentracyjnym, zlokalizowanym na terenie miasta podczas II wojny światowej. Przyciąga do siebie zwłaszcza miłośników historii.

Zobacz również: Zamek w Stobnicy – Ile kosztuje bilet? Zwiedzanie czy warto?

Następna większa miejscowość to Kąty Rybackie. Zaraz za nimi, przed Skowronkami, trzeba wjechać na drogę wojewódzką, ze względu na przekop Mierzei Wiślanej. Jeżeli odbije się trochę na południe z trasy Przebrno-Krynica Morska, da się dotrzeć do Rezerwatu Buki Mierzei Wiślanej. Ma on aż 7 hektarów, gdzie rośnie wiele ciekawych gatunków drzew.

Visited 366 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij