Przygotowane przez 11:48 am Malta / Gozo

Jak najlepiej podróżować po Malcie? Transport publiczny na wyspie 

Malta to niewielka wyspa po której poruszanie się jest stosunkowo łatwe. Niestety, dla turystów głównym problemem może być maltański transport publiczny, który jest skoncentrowany na potrzebach mieszkańców.

Dlatego większość połączeń autobusowych znajduje się między Vallettą, Sliemą, Trzema Miastami i Rabatem. Jeśli nie chcemy korzystać z transportu publicznego, możemy skorzystać z autobusów turystycznych lub w prosty sposób wynająć samochód. Trzeba jednak pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Transport publiczny – autobusy na Malcie

Podstawowym środkiem transportu na Malcie i Gozo są autobusy, które są obsługiwane przez firmę Malta Public Transport. Oprócz tego, istnieje również możliwość podróżowania promem pomiędzy Maltą a Gozo oraz pomiędzy Vallettą a okolicznymi miastami.

Warto zaznaczyć, że na Malcie nie ma podziału na autobusy miejskie i międzymiastowe. Wszystkie autobusy są ze sobą wymieszane, jedyna różnica polega na tym, że na niektórych trasach spotkamy mniejsze autobusy z jednym wejściem/wyjściem, lub większe autobusy z dodatkowym wyjściem pośrodku.

Czytaj więcej: Ile trwa lot na Teneryfę z Polski?- Wyspy kanaryjskie

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie miasta są bezpośrednio połączone. Dotyczy to głównie mniejszych miejsc turystycznych, w takich przypadkach konieczne jest przesiadanie się w Vallettcie lub na lotnisku, które znajduje się w centralnej części wyspy. Podobnie sytuacja wygląda na Gozo, gdzie praktycznie zawsze będziemy musieli przesiąść się w Victorii.

Jednorazowy bilet letni to koszt 2 €, a karnet na 12 przejazdów kosztuje 15 €.Warto pamiętać o tym, że autobusy na Malcie bardzo często się spóźniają i są spóźnienia często kilkunastominutowe. Zdarza się również, że autobus w ogóle nie przyjedzie – z tego powodu lepiej nie planować przesiadek z dokładnością do kilku minut, ani dojazdu na lotnisko na ostatnią chwilę.

Autobusy turystyczne na Malcie

Ciekawą opcją dla turystów są autobusy turystyczne hop-on / hop-off, które kursują według tras, uwzględniając największe atrakcje wyspy. Bilet umożliwia nam swobodne wsiadanie i wysiadanie przez cały okres ważności.

Warto wiedzieć: Wioska rybacka Marsaxlokk, okolice, atrakcje, plaża

Choć są one droższe od autobusów publicznych, mają jednak regularny rozkład jazdy, co pozwala nam wygodnie zaplanować zwiedzanie bez potrzeby przesiadek. Jest to szczególnie efektywne w przypadku krótkiego pobytu.

Rejsy na Malcie

Malta składa się z trzech wysp: Malta, Gozo i Comino. W związku z tym duża część transportu odbywa się drogą morską. Warto wiedzieć, że nie tylko istnieje połączenie z Malty na Gozo, ale także inne możliwości podróży wodnej.

Dostępne są połączenia: Valletta – Gozo, Sliema – Valetta, Trzy Miasta – Valetta oraz Malta – Comino – Gozo. Koszty rejsów są w głównej mierze zależne od wybranego połączenia.

Przykładowo koszt przepłynięcia połączeniem Sliema – Valetta to 1,5 €, a bilet na tej samej w trasie w obie strony kosztuje 2,8 €.

Taksówki i aplikacje do zamawiania pojazdów – Malta

Jeśli zdecydujemy się na nocleg poza dobrze skomunikowanymi ośrodkami, często jedynym szybkim środkiem transportu może okazać się taksówka lub przejazd z wykorzystaniem jednej z aplikacji mobilnych, takich jak Bolt, Ryde czy Uber.

Zobacz również: Budva – kurort w Czarnogórze, który warto odwiedzić

Na Malcie dostępne są także taksówki, które można znaleźć na oficjalnych postojach, na lotnisku oraz w centrach miast. Oprócz tego, istnieją również nieoznakowane taksówki, które polują na turystów w gorzej skomunikowanych miejscach turystycznych.

Visited 471 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij