Wyjazd na wakacje z pupilem nie musi być udręką, jednak, by był udany, trzeba się do niego dobrze przygotować. Przed rozpoczęciem urlopu sprawdź, czego potrzebuje Twój pies, a następnie zadbaj o to, by urlop był przyjemnością dla Was obojga. Dzięki temu wyjazdy wraz z psem nigdy nie będą kojarzyć Ci się z niedogodnościami i stresem dla czworonoga, lecz z radosnym spędzaniem wspólnego czasu poza domem. O czym powinieneś pamiętać, zanim wyruszysz na wakacje z psem?
Obiekty, które akceptują zwierzęta domowe
Nie wszystkie hotele i pensjonaty w Polsce i za granicą akceptują pobyt gościa ze zwierzęciem domowym. Część obiektów nie zgadza się na takie rozwiązanie w ogóle, inne określają maksymalną wielkość psa i rasy, które mają prawo przebywać wraz z turystą w pokoju. Dodatkowo obiekty noclegowe zwykle pobierają opłaty za każdą dobę pobytu z pupilem, gdyż goście z psami mogą pozostawić po sobie większy bałagan. Konieczność sprzątania sierści to dodatkowe koszty dla hotelu lub pensjonatu, dlatego gość jest zobowiązany zapłacić za nocleg nieco więcej za każdą dobę.
Ponadto wybierając obiekt na wakacje z psem, pomyśl o komforcie pupila. Część psów nie akceptuje nowych wnętrz, co może wywołać u nich duży stres. Zestresowany pupil jest skłonny do niszczenia mebli, dywanów i innych przedmiotów znajdujących się w pokoju hotelowym. Aby zaoszczędzić psu stresu, możesz wybrać się z nim na kemping. Nocleg w namiocie lub kamperze wśród znajomych zapachów i przedmiotów sprawi, że pupil będzie spokojniejszy. Dodatkowo większość kempingów bez żadnych problemów zgadza się na pobyt z psem.
Transport psa na wakacje
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w autobusach dalekobieżnych i pociągach, psy muszą być przewożone w kagańcu lub w transporterze. Transporter dla psa zmniejsza ryzyko, że pupil będzie przeszkadzać współpasażerom. Dodatkowo psiak poczuje się w nim pewniej, jeśli obawia się obcych i źle znosi pobyt w tłumie. Z kolei kaganiec nie dopuści do ugryzienia innych pasażerów przez pupila, który może wystraszyć się dotyku bądź zbytniej bliskości nieznanego mu człowieka.
Jeśli chodzi o transport psa samolotem, pupil musi podróżować w luku bagażowym. Linie lotnicze z reguły nie akceptują przewożenia psów na pokładzie, dlatego pies w transporterze musi podróżować osobno. Wyjątek stanowią psy asystujące i przewodnicy, którzy mogą podróżować wraz z właścicielem na pokładzie. Jest to dozwolone, gdyż pies dba o bezpieczeństwo człowieka i pomaga mu radzić sobie z niepełnosprawnością.
Zapas jedzenia i wody na czas podróży
Podróżowanie wraz z psem wymaga przygotowania zapasu jedzenia i wody na czas przejazdu do miejsca docelowego. W przypadku przejazdu własnym samochodem co kilka godzin zrób przerwę i podaj pupilowi wodę oraz karmę. Warto zrobić to poza autem, by pies rozprostował nogi, załatwić potrzeby fizjologiczne i wygodnie spożył posiłek. W Zooplus znajdziesz praktyczne poidełka i miseczki, które bez trudu zmieścisz nawet do małej torby.
W przypadku podróży pociągiem możesz karmić psa podczas jazdy, jednak masz obowiązek zadbać, by pupil ze zdjętym kagańcem nie stanowił zagrożenia dla innych pasażerów. Z kolei podróż autokarem wiąże się z karmieniem pupila podczas postojów. Jest to jedyny moment, kiedy możesz podać psu bezpiecznie karmą i wodę. Pamiętaj, by była to karma wysokiej jakości, gdyż stres związany z długim przejazdem i obecnością obcych osób zwiększ ryzyko wystąpienia biegunki lub wymiotów u pupila. Odżywcza, zdrowa karma zapobiega takim problemom i sprawia, że pies dociera na miejsce w lepszej kondycji.