Przygotowane przez 11:25 am Malta / Gozo

Wioska rybacka Marsaxlokk, okolice, atrakcje, plaża

Urokliwa wioska rybacka Marsaxlokk to jedno z najbardziej znanych miejsc na Malcie. Ta urocza, niewielka miejscowość ma swój wyjątkowy charakter. Zamieszkuje ją zaledwie 3500 osób, dzięki czemu panuje tu bardzo kameralna atmosfera – pomijając oczywiście tłumy turystów, którzy przeważnie przybywają tutaj ze względu na słynny rybny targ.

Niezwykłość miasteczka Marsaxlokk

Może się zdawać, że w Marsaxlokk czas się zatrzymał. Przez lata niewiele się tu zmieniło. Znajdują się tutaj piękne, stare kamienice z kolorowymi balkonami oraz urocze restauracje ze stolikami przy nadmorskiej promenadzie. Na dodatek, wioska jest oblegana przez rybaków – to ich królestwo. Dlatego unosi się tutaj charakterystyczny zapach ryb i owoców morza. 

Historia Marsaxlokk

Nazwa tej wioski ma swoje korzenie w historii. Wywodzi się ona od słowa “Marsa”, które pochodzi z języka arabskiego i oznacza port oraz “xlokk”, co w języku maltańskim oznacza południowy-wschód. Marsaxlokk można więc przetłumaczyć jako “port na południowym-wschodzie”.

Czytaj więcej: Budva – kurort w Czarnogórze, który warto odwiedzić

To miasteczko, ze względu na swoje strategiczne położenie, było wykorzystywane jako port już od czasów starożytnych, począwszy od Fenicjan, a później Kartagińczyków i Rzymian. W okresie Wielkiego Oblężenia Malty, Osmanie zakotwiczyli właśnie tutaj. Obszar wokół wioski był stopniowo umacniany za czasów Zakonu Maltańskiego, czego dowodem są pobliskie wieże obserwacyjne i fortyfikacje, takie jak Fort Delimara.

Aż do XIX wieku większość rybaków, wypływających z portu w Marsaxlokk, mieszkała w pobliskim Zejtun. Dopiero w połowie XIX wieku rozpoczęto budowę pierwszych domów i słynnego kościoła Matki Bożej Pompejskiej w Marsaxlokk. W 1897 roku miasteczko zostało oddzielone od Zejtun i stał się samodzielną parafią i wioską.

Lokalni rybacy i ich wyjątkowe łodzie

Maltańskie kolorowe łódki, zwane Luzzu, stanowią symbol Malty. Te tradycyjne łodzie rybackie wyraźnie nawiązują do wcześniejszych tradycyjnych maltańskich łódek, zwanych ferilla. Z biegiem czasu zostały zmodernizowane i przekształcone w łodzie rybackie, które wykorzystywane są na co dzień przez lokalnych rybaków. Charakterystyczne dla Luzzu są jaskrawe kolory, zazwyczaj łączące żółty, niebieski, czerwony i zielony.

Warto wiedzieć: Dubrownik – Miasto pełne atrakcji co warto zobaczyć?

Niedzielny targ rybny

Niedzielny rybny targ w Marsaxlokk to jedno z najważniejszych wydarzeń w tej miejscowości. Od samego rana rybacy przypływają ze świeżym połowem i wystawiają ryby na swoich stoiskach, które znajdują się na promenadzie nadmorskiej, więc nie da się go przegapić.

Współcześnie, ze względu na rosnącą popularność tego targu, zaczęły pojawiać się również stoiska z różnymi pamiątkami i zabawkami. W rezultacie targ zaczął stopniowo tracić swój urok i autentyczność, jednak nadal cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Kiedy wybrać się do Marsaxlokk?

Jeśli zamierzasz odwiedzić Marsaxlokk w niedzielę, pamiętaj, że może być tam dużo ludzi ze względu na targ rybny, a podróż autobusem na Maltę w niedzielę może być mało komfortowa ze względu na tłok w autobusach. Jeśli natomiast nie jesteś zainteresowany targiem i bardziej zależy ci na pięknych widokach i spokoju, warto odwiedzić Marsaxlokk w ciągu tygodnia. Wioska wtedy funkcjonuje w spokojnym, autentycznym tempie, bez straganów na nabrzeżu.

Jak dojechać do Marsaxlokk?

Do Marsaxlokk można dostać się autobusem z praktycznie każdego miejsca na wyspie. W lecie bilet ważny przez 2 godziny kosztuje 2 euro (w zimie 1,5 euro) od osoby i pozwala na swobodne przesiadki. Wracając z Marsaxlokk, warto zwracać uwagę na ewentualne zmiany przystanków – czasem informacje o przesunięciu przystanku można znaleźć na kartkach. Dobrym pomysłem jest także zapytanie miejscowych mieszkańców, czy trasa nie uległa zmianie, ponieważ w przypadku Marsaxlokk przystanki są dość często przenoszone, co może sprawić pewne trudności w orientacji.

Zobacz również: Playa de Benijo i Górski Szlak: Odkryj Nieznane Oblicze Teneryfy

Marsaxlokk to niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie. To urocza wioska rybacka z kolorowymi łódkami Luzzu, starannie utrzymanymi kamienicami i promenadą z przytulnymi restauracjami. Zdecydowanie warto odwiedzić tą niezwykłą wioskę!

Il-Kalanka Bay piękna plaża w okolicy Marsaxlokk

W pobliżu Marsaxlokk znajduje się Il-Kalanka Bay, zachwycające i spokojne miejsce, idealne do relaksu i pływania. Woda w zatoce jest krystalicznie czysta, a miejsce to jest uważane za ukryty klejnot, bardziej urokliwy nawet niż popularny St. Peter’s Pool. Zatoka jest dostępna przez cały tydzień, od niedzieli do soboty, przez całą dobę

Visited 63 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij