Oceanarium w Lizbonie

Przygotowane przez 10:04 am Portugalia

Oceanarium w Lizbonie dlaczego warto odwiedzić? Bilety, dojazd

Lizbona to przepiękne miasto z licznymi atrakcjami i zabytkami. Podczas jednego wyjazdu ciężko jest zobaczyć wszystko, co jest warte uwagi, ale jednym z ciekawszych, a zarazem obowiązkowych punktów na mapie stolicy Portugalii jest oceanarium. Gdzie się ono znajduje i dlaczego warto do niego wejść?

Oceanarium z Lizbonie – musisz koniecznie zobaczyć to wyjątkowe miejsce

Oceanarium w stolicy Portugalii jest największym tego typu obiektem w całej Europie, a więc jest to pierwszy powód, dla którego koniecznie musisz je zwiedzić. Zostało ono wybudowane z okazji odbywających się targów Expo 98, a na uwagę zasługuje główny zbiornik wodny, którego pojemność wynosi aż 5 milionów litrów wody, oczywiście słonej. Ciężko jest wyobrazić sobie taką objętość, ale można ją zobaczyć na własne oczy.

Główny zbiornik jest podzielony na cztery części, które jednocześnie tworzą jeden wielki ocean, a w wodach znajdują się zwierzęta i roślinność ze wszystkich oceanów ziemskich, a więc z Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Spokojnego i Arktycznego. Jeśli chodzi o liczbę stworzeń pływających w tych wodach, to ich liczebność wynosi ponad 25 tysięcy. 

Czytaj więcej: Blue Grotto Malta Zwiedzanie – punkt widokowy i wycieczka łódką

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Oceanarium lizbońskiego?

Z racji tego, że jest to największe oceanarium w Europie, to trzeba sobie zarezerwować trochę czasu. Oczywiście każdy zwiedza swoim tempem, a pasjonaci podwodnego świata z pewnością spędzą tam dużo więcej czasu od turystów, którzy lubią morskie stworzenia, ale nie są fanami tego typu rozrywki. Średnio zwiedzanie zajmuje od godziny do dwóch.

Jeśli chodzi zaś o ceny biletów, to te nie są wygórowane. Dzieci do lat dwóch wchodzą za darmo, a do 12 roku płacą 15 euro. Od 13 roku życia do 64 należy zapłacić 25 euro, a seniorzy po 65 roku życia zapłacą 17 euro.

Oczywiście ceny mogą się zmieniać, a więc warto sprawdzić na stronie oceanarium, czy nie ma nowego cennika. Oceanarium jest otwarte od godziny 10 do 20, ale należy pamiętać, że ostatnie osoby są wpuszczane o 19. 

Zobacz również: Szybenik miasto, które warto odwiedzić w Chorwacji

Jakie okazy można zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu?

Z racji ogromu powierzchni ciężko jest wymienić wszystkie okazy, które są w tym wspaniałym miejscu. Nie tylko zwierzęta, ale też roślinność zasługuje na uwagę, od której zaczyna się zwiedzanie. W akwariach o długości 40 metrów znajdują się piękne ekspozycje roślinne, które zrobią wrażenie na każdym. Główny zbiornik można oglądać na dwóch poziomach, a często przed szybami i we wnękach są siedzenia, na których można usiąść i złapać oddech po takich ekscytujących widokach.

Akwaria ze stworzeniami morskimi i roślinami to nie wszystko, bo jest też wybieg, na którym zobaczysz pingwiny czy wydrę morską. Jeśli zaś chodzi o ryby, to można podziwiać żarłacze, samogłowa, rochę, żabnicę czy dorsza atlantyckiego. Są także rybki, które pewnie większość widziała w akwariach, ale też koniki morskie, ośmiornice czy rozgwiazdy. Oprócz pingwinów są jeszcze inne ptaki, a wśród nich alka czy maskonur. 

Więcej informacji: Baszta rybacka w Budapeszcie – widoki zapierające dech w piersi

Co warto wiedzieć przed wizytą w oceanarium?

W oceanarium oprócz stałych wystaw są też atrakcje, które są organizowane co jakiś czas. Jedną z nich jest “noc z rekinami”, czyli nocne zwiedzanie i obserwowanie życia tych stworzeń po zmroku. Również często dla najmłodszych odbywają się koncerty, a jednym z artystów tam występujących jest znany wszystkim Fado.

Zwiedzać można oceanarium na własną rękę lub z przewodnikiem, który ze szczegółami opowiada o wszystkich elementach ekosystemu. Z racji tego, że to miejsce jest popularne, to najlepiej bilety zarezerwować wcześniej przez Internet. Można w ten sposób uniknąć kolejek. 

Jak dojechać do oceanarium?

Oceanarium jest umiejscowione w Parku Narodów, do którego można dojechać metrem czerwonej linii. Należy się kierować w stronę lotniska, a przystanek, z którego jest najbliżej to Oriente. Stamtąd jest już jedynie około 15 minut marszu. Do oceanarium można dojechać także autobusem lub pociągiem regionalnym i wysiąść na stacji Oriente tak, jak w przypadku metra.

Jeśli ktoś zamierza wybrać samochód, to dobrze jest sprawdzić dostępność parkingów, bo może okazać się, że ciężko będzie zaparkować w pobliżu.

Czytaj dalej:  Zatoka Kotorska, punkty widokowe i malownicze serpentyny

Oceanarium w Lizbonie – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Podwodny świat jest fascynujący nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych, którzy na co dzień nie mają styczności z takimi zwierzętami. Oceanarium jest imponujące nie tylko ze względu na wielkość obiektu, ale przede wszystkim na różnorodność gatunków, jakie tam występują. W tym miejscu można poczuć się niezwykle i zapomnieć na chwilę o całym świecie, a jedynie skupić się na oceanicznych stworzeniach, które widzi się jedynie w telewizji. 

Jest to jedna z najlepszych, najfajniejszych i najpiękniejszych atrakcji w Lizbonie dla dzieci, a dodatkowo można też zobaczyć czasowe wystawy, które są eksponowane w oceanarium. Jest też oficjalna maskotka Vasco, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym zwiedzającym. 

Więcej informacji: Koloseum w Rzymie – imponująca budowla, którą trzeba zobaczyć

Będąc w oceanarium, warto też zwiedzić okolice, które są równie ciekawe i zachęcające do zwiedzania. Lizbona to miejsce, które każdy powinien odwiedzić, a z pewnością się zakocha i będzie przyjeżdżać częściej. 

Visited 94 times, 1 visit(s) today
Close Search Window
Zamknij